ул. Осогово №30, гр. София, 1612
ул. Мара Бунева №7, гр. Благоевград, 2700
Пон – Пт 9.00 – 19.00
Събота, Неделя – ЗАТВОРЕНО
ул. Осогово №30, гр. София, 1612
ул. Мара Бунева №7, гр. Благоевград, 2700
Пон – Пт 9.00 – 19.00
Събота, Неделя – ЗАТВОРЕНО
Тайпе – Юлан – Тайчунг – Тайнан – Каосиунг – Пинтунг – Тайпе – Манила – Пуерто Принцеса – Ел Нидо
ДАТА: 09.10.2022 – 21.10.2022
13 дни / 11 нощувки
ПРОГРАМА
Придвижване до столицата на Тайван. Ще се настаните в хотел и след кратка почивка ще се гмурнете из цветните улици на Тайпе.
Тайван е задължителна дестинация за любителите на уличната храна. Някои от най-добрите пазари за улични храни в света могат да бъдат намерени именно в Тайпе. За вечеря ще посетим един от тях – Ningxia Night Market и ще се потопим в изобилие от вкусове и аромати.
Ще завършим деня с традиционен масаж на краката, за да можете хубаво да се отпуснем и наспим.
Днес ни предстои изключително интересен ден изпълнен с природни гледки, исторически улици и вкусна, много вкусна и разнообразна храна. Ще посетим скално образувание с формата на слон (Shen’ao Elephant Trunk Rock) на брега на океана, след това ще отидем до Yeliu Geopark. Йелиу е нос на северното крайбрежие на Тайван. Известен е с геопарка Yehliu, пейзажи наподобяващи пчелна пита и скали във формата на гъби, ерозирани от морето. Добре известни формации, кръстени на техните форми, включват Главата на кралицата и Главата на дракона. Паркът е дом и на птици като скопи и малки чапли.
За обяд ще хапнем прясна морска храна, след което ще се отправим към Jinguashi, град известен със своите исторически мини за злато и мед. Известен е също като Кинкасеки на японски и е бил под префектура Тайхоку по време на японското управление. От 1942–1945 г., през последните години на Втората световна война, той е бил използван от японците като лагер за военнопленници.
Въпреки че оттогава минералите са изчерпани, градът все още привлича много посетители в своя Златен екологичен парк, открит през октомври 2004 г. Джингуаши е обявен за потенциален обект на световното наследство през 2002 г.
Следва популярното планинското градче Jiufen. Известен е с тесните улички на стария си град, изпълнен с къщи за чай, истински рай за разнообразна улична храна и магазини за сувенири. Близо до централната стара улица се намира театър Shengping, създаден през 1900 г. и след това възстановен.
След закуска ще се отправим към най-стария град на острова – Тайнан, който е и стара столица на Тайван. Смятан е и за кулинарна столица на Юга. Ще започнем с дегустационна разходка по древната и известна Anping Old Street. Това криволичещо приключение ще ни отведе до разнообразни улични деликатеси, от пресни плодове и тайвански кюфтета до вездесъщия сладък или солен пържен препечен хляб. Оттам ще се отправим изторическия Anping Fort. Построена през 1624 г. от холандците, сградата която първоначално се нарича Форт Зеландия служи като холандски търговски център. След свалянето на холандците през 1661 г., е преименувана на Форт Анпинг. Ще посетим и необичайната къща Anping Tree House, някога стара складова база, сега е превзета от дърво Банян.
Преди да стигнем по Тайнан ще се отбием до едно необичайно и изключително пъстро селце. Уличното изкуство е широко разпространено в Тайван. Почти няма град, в който да липсва обособен арт квартал. Рейнбоу вилидж, намиращо се в покрайнините на тайванския град Тайчунг е трябвало да бъде разрушено управата на тайчунг дава финансовата компенсация на жителите и те постепенно напускат къщите си. Остава само Хуан Юн-Фу, който не иска да напуска дома си. Живеейки в самота и очаквайки разрушението, той започва да изрисува своя дом, а после и домовете на заминалите си съседи. Случайно студент вижда рисунките и завладян от историята на Хуан Юн Фу решава да му помогне. Качва снимките на изрисуваните къщи в интернет. Творбите на родения в Китай Фу грабват вниманието на ценители на изкуството и активисти, които обръщат внимание на проблема на стария човек. Така активисти успяват да убедят властите да не разрушават селцето и днес то се радва на хиляди туристи и се е превърнало в една от най-големите забележителности в Тайван.
Ще продължим към Каосиунг, където ще се настаним в хотел за следващите три нощувки. За вечеря ще посетим, разбира се, нощен пазар, както и ще разгледаме красивата метростанция Формоса, която се намира в близост до пазара.
Денят изцяло е посветен на Каосиунг, вторият по големина град в Тайван и е дом на над 2,7 милиона души.
Ще започнем деня с разходка до Лотос езерото (Lotus Pond). То е сред най – популярните атракции в града. Районът е дом на Драконовите и Тигровите пагоди, както и павилион Пей Чи и други чудесни забележителности. Твърди се, когато влизате в Пагодата на Дракона и излизате от Пагодата на Тигъра ще имате късмет и щастие!
От върха на пагодите, ще се открива зашеметяваща гледка към Lotus Pond.
Пей Чи пък почита даоисткия бог на Северния полюс. Това е една от най-големите водни статуи в Азия и със сигурност спираща дъха гледка. Наличието на вода за фон прави цветните детайли да изглеждат още по-впечатляващи.
След това ще се отправим към реката на Любовта. Тя е основният воден път, който се преминава през Каосиунг и е играла важна роля в историята на града от самото начало. Протича от север на юг и завършва на пристанището. Ще се разходим из живописните брегове, а след това ще се отправим към Pier-2 – преустроена складова зона, която е превърната в арт център. Комплексът разполага с редица закрити и открити експонати, през които ще се разходим и разгледаме. По пътя ще спрем и за чаша вкусно кафе (тайванците са известни и с производството си на кафе) или пък чаша бъбъл чай (напоследък доста популярен и у нас, и произлиза от Тайван). Ще продължим към простанището, където ще се качим на ферибот на кратко 1о минутно пътуване до о. Сиджин, от корабчето се открива превъзходна гледка към известната 85 етажна сграда, един от символите на града.
Остров Сиджин е дом на редица задължителни забележителности. Най-популярните неща за правене включват качване до морския фар, от където се открива зашеметяваща гледка както към острова, така и към града. Фарът е построен от британците през 1883 г. и по-късно е използван широко, когато Япония окупира Тайван. Сега той е отворен за посещение от туристи. Ще отидем и до църквата Rainbow, намираща се в близост до плажа. Разбира се, ще поседнем и на него за почивка, а който желае може и да се изкъпе. Плажът разполага с душове и място за преобличане.
Няма как да пропуснем да седнем в някой от ресторантите там, които предоставят голямо разнообразие от прясна риба и морски дарове.
Днес ще се отправим към Fo Guang Shan Buddha Museum, който се намира на около 35 км от града. Музеят на Буда Фо Гуанг Шан, известен преди като Мемориален център на Буда, е будистки културен, религиозен и образователен музей на Махаяна Будизъм. Музеят е свързан с Fo Guang Shan, една от най-големите будистки организации в Тайван. Предполага се, че в музея се намира една от зъбните реликви на Шакямуни Буда, основателят на будистката вяра. Изграждането на музея започва през 2008 г., а музеят е отворен за обществеността през декември 2011 г.
А след това на още около 30 км се намира Аборигенски културен парк. В Тайван има 14 различни пленена, 13 от които живеят в планината и едно на малък остров в акваторията на страната. Всяко от тях има своят език и пази своите традиции. Първоначално те идват от континентална Югоизточна Азия, част от днешен Китай, като преселението е започнало преди няколко хиляди години. Имат езикова и генетични връзки с други Австронезийски етнически групи, като например народите на Филипините, Малайзия, Индонезия, Мадагаскар и Океания. Таванските аборигени са около 2% от населението на острова. Все по малко са тези, които могат да говорят техния потомствен език, който постепенно се заменя с китайски. В училищата отдавна вече се преподава на китайски, но сравнително отскоро потомствения език е въведен като предмет за изучаване в училищата. Нещо изключително за Тайван е именно това, че въпреки малцинствените аборигенски групи, приоритет на държавата е да запази идентичността им. Създадени са т. нар. аборигенски паркове, където са организирани театри и пресъздават истории, фестивали, обичаи за всичките 14 племена, построени са техни мини селца, реки, лодки, изкуство, въобще всичко, отразяващо техния живот и култура. Точно такова ще посетим и ние!
Навръщане към Каосиунг ще отидем и до и автентично аборигентско село и ще се разходим из уличките там за да придобием още по – голяма представа как живеят местните.
След закуска ще се придвижим към столицата и остатъкът на деня ще бъде посветен на Тайпе.
Ще посетим Мемориалната зала на Чианг Кай-Шек (C.K.S. Memorial Hall) впечатляващо посвещение на бившия президент на Република Китай.
Ще обядваме традиционни тайвански дъмплинги във верига известни ресторанти Ding Tai Fung.
След това Националния дворец музей (National Palace Museum), дом на най-голямата колекция на китайско изкуство в света.
Ще завършим нешето приключение в Тайван с емблематичната сграда на 101 етажа, където ще наблюдаваме залезът.
Сутрешен полет до Манила и от там до Пуерто Принцеса.
Днес ще отидем до Хонда бей, където ще посетим няколко острова (LuLi Island, Cowrie Island, Starfish Island) и имаме екзотичен обяд на някой от тях. Има достатъчно свободно време да се насладим на кристално чистата вода и ситен пясък с кокосов орех в ръка. Перфектно място за плуване и гмуркане с шнорхел.
Полет до Манила, а от там към София (с едно прекачване).
+359-888-900503
ул. Мара Бунева №7, гр. Благоевград, 2700
+359-899-953535
+359-888-234120
ул. Осогово №30, гр. София, 1612
Пон - Пет: 9.00 - 19.00
Събота - Неделя - ЗАТВОРЕНО